LAT RUS ENG

 

 

Jaunumi
Intervija ar Rostslelmash kombainu saimnieku žurnalā AGROtops
2016/01/14

Krustpils novada Kūku pagasta saimniecība Kalves šogad kulšanu sāka 1. augustā un pabeidza 1. septembrīar pirmajām lietus lāsēm. Saimniecībā bija jānokuļ 760 hektāri, no kuriem  lielākā daļa kviešu. Darbs tika paveikts ar diviem Acros kombainiem, viens – 560 – pirkts pirms trim gadiem, otrs – 580E – šogad. Nākamgad Gundars Kalve, z/s Kalves saimnieks, domā kult jau ar trim Krievijā ražotajiem Rostselmash  kombainiem.

 Iemesli, kāpēc z/s Kalves tehnikas parks šogad papildināts tieši ar Krievijā ražoto kombainu, ir vairāki. "Pragmatiskais – es negribu kļūt par līzingu un aizņēmumu vergu. Ja man ir jāizdara izvēle starp kombainu, kurš maksā 250 tūkstošus eiro, un kombainu, kas ražots Krievijā, bet maksā 105 tūkstošus, es izvēlos jaunu, varbūt ne ar tādu brenda skanējumu, bet lētāku. Tā kā Acros kombains manā saimniecībā jau trīs gadus ir strādājis, ņemot jauno, es jau zināju, ko izvēlos. Nekādu pārsteigumu nevarēja būt, un tādi arī nav bijuši. No pragmatiskās izvēles izriet arī nākamais kritērijs – kombaina svarīgākā funkcija ir kult un darīt to pietiekami ātri un kvalitatīvi, neatstājot aiz sevis zemē graudus. Aiz maniem kombainiem zaļuma ir mazāk nekā aiz skanīgo zīmolu tehnikas," atzīst Gundars..

 Jauno kombainu Kalvēs nācās pārbaudīt ļoti ekstremālos apstākļos. Saimniecībā 110 ha graudaugu bija nogāzti veldrē, turklāt tādā, ka varēja staigāt pa labību, zemi neskarot. "Jāatzīst, Acros arī veldrē strādā labi. Viss ir atkarīgs ne tikai no darba ātruma. Ļoti laba lieta kombainam ir veldres pacēlājs, kas nāk komplektā. Mani puiši ir profesionāļi, viņi uz kombainiem strādā jau 15 gadus, jūt katru niansi, katru apdraudējumu. No laukiem ir jābūt nolasītiem visiem akmeņiem, nedrīkst būt celmu, zaru, metāla ķēžu un stiepļu. Tīrie lauki mūs glāba veldres situācijā. Ja nebūtu iespējama akurāta vākšana, tad nažus nevarētu laist 3 centimetrus virs zemes, kā mēs to darījām," piebilst saimnieks..

 "Mana personīgā pieredze – varbūt tāpēc, ka man nākamgad beidzas līzinga maksājums par pirmo kombainu un es varbūt vēl uz trešo atsperšos, bet mums nav ko sūdzēties par servisa ātrumu, vai tas attiecas uz elektroniku vai motorstundu apkopi, lūzumu apkopi vai detaļu piegādi, tas ir ļoti raits un tāds ir bijis visu laiku."

Jaunajam Acros ir pasaulē lielākais kuļtrumuļa diametrs – 80 cm, tāpēc to ir grūtāk aizsist ar mitru, zāļainu masu. "Ir lielāka inerce, graudi ir tīri, šķelto nav," novērojis saimnieks..

Acros nav lauka reljefa lāzerkopētāja, bet Gundara saimniecības pakalnos arī hidromehāniskā kopēšanas iekārta tiek galā ar savām funkcijām. Ķepas uz atsperēm ir pat drošākas nekā elektronika, uzskata Gundars. "Es zinu daudzus, kuriem nepatīk mašīnas, kurās ir daudz elektronikas. Te varbūt mehānika par 10% ir vājāka, bet to var salabot arī saviem spēkiem. Jauna tehnika neatkarīgi no ražotāja parasti strādā eleganti, bet, gadiem ejot, tehnika, arī pati dārgākā, nolietojas. Kombainieris ir pieradis pie ekstrām un brīdī, kad sajūtas visvarens uz lauka,visbiežāk notiek nelaime. No tās neviens nav pasargāts."

 Gundars slavē Krievijā ražotā Acros caurgājamību –  tā esot ideāla. Kombainam uzliktas platās riepas, lai lielāks atbalsta laukums. "Iet labi jebkuros laika apstākļos. Un, pat ja apstājas, tad vēl ar atpakaļgaitu var izmanīt laukā bez traktora palīdzības."

"Lai nākamgad būtu mierīgaka kulšana, domāju pirkt vel vienu kombainu. Visticamāk, arī tas būs Acros.."

 

Pilnībā interviju ar saimnieku un raksts "Tehnikas izvēlē dominē cena un pieradums" lasiet žurnala AGROtops novemra numurā http://www.la.lv/izdevumi/at/2015/11/01/43