LAT RUS ENG

 

 

Jaunumi
Latvijas zemnieki iepazīstas ar Rostselmash kombainiem
2016/08/08

Jūlija sākumā Gulbenes novada Šķieneros notika SIA Kombainserviss rīkotā klientu diena, kurā lauksaimnieki tika iepazīstināti ar Krievijas razotāja Rostselmash jaunākajiem kombainu modeļiem Vector, Acros un Torum.

 Uz šo pasākumu bija ieradies arī razotāja pārstāvis – Rostselmash tehniskā mārketinga departamenta direktors Dmitrijs Inozemcevs. Viņš klātesošajiem pastāstija par kombainu rūpnīcu – tās vēsturi un straujo attīstību pēdējo gadu laikā, ka arī ar lielu interesi uzklausīja zemnieku ieteikumus kombainu tālākai pilnveidošanai un atbildēja uz dažādiem specifiskiem jautājumiem. Pec tam zemnieki apskatīja uzņēmuma Kombainserviss tehnisko centru un darbnīcas, kam sekoja Rostselmash jaunāko kombainu Vector, Acros un Torum klātienes prezentācija. To vadīja tehnikas jautājumus ļoti labi pārzinošais rūpnīcas speciālists. Nākamgad tirdzniecībā parādīsies jauns kompaktāks modelis Nova. To jau šovasar interesenti var izmēģināt Lietuvā, kur Rostselmash firmas kombaini ir visai populāri.

 Jaunāko Rostselmash modeļu raksturojums

 Vector – vispiemērotākais nelielām saimniecībam

Vector ir mazākais no trijiem jaunajiem modeļiem. Tas atbilst nelielas saimniecības vajadzībām un ir manevrētspējīgs mazos laukos. Vector aprīkots ar Power Stream hederu, kura darba platums var būt 5, 6, 7 vai 9 metri. Salīdzinoši lielais kuļtrumulis viegli tiek gala ar mitru, piesārņotu vai savijušos labību. Kuļtrumuļa piedziņa ir izstrādāta maksimālai slodzei. Šim kombainam ir četru sekciju salmu kratītājs. Īpaši adapteri uzrāda zudumus un signalizē par režīma maiņas nepieciešamību. Klasiskā kulšanas sistēma un separācija ir saudzīga graudiem un nebojā salmus.

Tāpat kā citi Rostselmash modeļi, arī Vector aprīkots ar Cummins firmas dzinēju. Šie dzinēji Krievijā ražotajiem kombainiem tiek uzstādīti jau vairāk nekā desmit gadu. Hidrostatiskā transmisija nodrosina bezpakāpju kustības ātruma regulēšanu jebkurā no trim pārnesumiem. Informācijas sistēma Adviser kontrolē kulšanas procesu un kombaina mehanismu darbu, nemot vērā padarīto darbu, apstrādāto platību un nobraukto ceļu. Visi nepieciešamie parametri parādās automatiski atkarībā no situācijas. Informācijas sistēma ziņo par parametru maiņu, parādoties zudumiem. Mūsdienīgā kabīne nodrošina labu pārskatāmību un zemu trokšņa līmeni.

 Acros – ar oriģinālu kulšanas sistēmu

 Acros ir līdz šim populārākais Rostselmash jaunās paaudzes modelis Latvijā. Acros ari aprīkots ar Power Stream hederu, kuru darba platums var būt 6, 7 vai 9 metri. Schumacher tipa nažu planetārā piedziņa nodrošina plūstošu un precīzu darbību. Zudumu samazināšanu veicina arī ievērojamais (0,75 m) attālums no izkapts līdz gliemežtransportierim. Tītavu hidropiedziņa ļauj regulēt to griešanās ātrumu, nodrošinot vienmērīgu labības padevi. Tītavu pagarinātie zari un tītavu īpaša kustības trajektorija viegli tiek galā ar savijušos un sagūlušos labību.

Lielais gliemeža diametrs novērš garas labības uztīšanos. Gliemežtransportiera konstrukcija izslēdz vajadzību pēc papildu pirkstiem. Iespēja kopēt augsnes reljefu nodrošina efektīvu kombaina izmantosanu nelīdzenos laukos. Visi Power Stream hederi standartā tiek aprīkoti ar vienkāršu un drošu hidromehānisku kopēšanas iekārtu Level Glide, bet pēc pasūtījuma pieejama arī elektrohidrauliskā sistēma Auto Contour. Hedera, pacēlāja un darba iekārtu hidrauliskais reverss, kas ieslēdzams no vadītāja kabīnes, palīdz ātri attīrīt pļaušanas daļu, ja tā aizdambējusies ar labības masu vai kādu svešķermeni. Acros modelim razotājs ir radījīs oriģinālu, efektīvu kulšanas sistēmu. Kuļtrumulis ar lielāko diametru pasaulē (800 mm), pateicoties milzīgai inercei, viegli tiek galā ar mitru, zāļainu vai savijušos labības masu. Kuļtrumulim ir Posi-Torque tipa piedziņas sistēma ar automātisku siksnas spriegošanu, kas nostrādā, palielinoties griezes momentam. Tas nodrošina augstu darba ražīgumu.

Kuļtrumuļa griešanās ātrums (400–1045 apgr./min) tiek regulēts no vadītāja kabīnes ar variatora palīdzību. Kuļot kultūras, kuru graudi viegli traumējas, nepieciešams strādāt ar zemiem kuļtrumuļa apgriezieniem. To nodrošina kompakts reduktors, kas samazina griešanās ātrumu līdz 200–450 apgr./min. Lielais kuļtrumulis nodrošina lielu separācijas laukumu (1,38 m2) un labu kulšanas geometriju – garenu un plūstošu. Tādējādi tiek sasniegta gandrīz pilnīga (95%) separācija ar ļoti mazu graudu bojāšanas iespējamību. Kā rāda prakse, graudu izkraušanai tiek tērēts apmēram 5% no darba laika. Lai samazinātu izkraušanai patērēto laiku, Acros ir aprīkots ar iespaidīga apjoma graudu bunkuru (9000 l) un augstražīgas izkrausanas elevatoru (90 l/s). Īpaša uzmanība ir pievērsta izkraušanas iekārtas stabilam darbam liela mitruma apstākļos. Smart Launch patentētā iekārta aizsargā mehānismu no pārslodzes, bet hidropulsatori izslēdz graudu aizķeršanos bunkurā.

 Torum – smagiem darba apstākļiem

 Torum ir augstražīgs rotora tipa kombains, kas pārbaudīts visgrūtākajos apstākļos un pierādījis savu efektivitāti. Kulšanas sistēma Advanced Rotor System radīta, ņemot vērā visu līdz šim zināmo kulšanas sistēmu priekšrocības un trūkumus. Power Stream hedera darba platums var būt 6, 7 vai 9 metri. Divvietīgajai kabīnei Comfort Cab ir zems trokšņa līmenis, liels stiklojuma laukums (5 m2), jaudīgs apgaismojums, vadības elementu ergonomisks izvietojums, kondicionētājs un sildītājs. Adviser informācijas sistēma ar dažādām funkcijām situācijas kadrēšanai un balss izzinošanai nepārtraukti seko līdzi kulšanas procesam un kombaina mehānismu darbam.

 LATVIJAS LAUKSAIMNIEKU VIEDOKLIS

Jānis Ludboržs, Rezeknes novada Naut rēņu pagasta z/s Mežlejas lauks īpašnieks:
"Man ir 200 hektaru graudkopības saimniecība. Pērn iegādājos jaunu Vector 420. Pirms tam veicu rupīgu izpēti un salīdzināju dažādu ražotaju piedāvājumu. Kombains tiek izmantots tikai vienu mēnesi gadā, tapec neredzu jēgu par to maksāt milzu naudu. Piemēram, Vector maksā pusi no Claas Tucano cenas.
Pirms tam man ir bijuši daudzi Niva kombaini un arī citu ražotāju modeļi. Mans Vector pēc tehniskajiem rādītājiem ir identisks Claas Medion 310, taču krievu kombainam ir lielāks kuļtrumulis. Rostselmash kombainiem ir Rietumos ražoti dzinēji un transmisijas, kā arī daudzas citas sastāvdaļas. Kopumā Rostselmash kombainiem tagad ir laba kvalitāte un tie tiek ražoti pēc Rietumu standartiem. Arī serviss mani apmierina.
Kabīne ir komfortabla, turklāt ar apsildes sistēmu, kas noder, vēlā rudenī kuļot pupas. Hederam ir ērta pievienošana. Kombains ir ekonomisks un jaudīgs. Vidējas ražas gadi jumā var turēt kulšanas ātrumu 6–7 km/h. Pērn rekords bija nokultas 107 tonnas dienā.
Kā jau jebkurai tehnikai, arī Rostselmash mašīnām svarīga ir ikdienas uzraudzība un apkopju ievērošana. Domāju, Latgales mazajiem zemniekiem ļoti piemērota būs jaunā Nova."

 Jānis Solzemnieks, Madonas novada Barkavas pagasta z/s Kļavas īpašnieks:
"Kopā ar dēlu apsaimniekojam 450 hektāru. Pamatnodarbošanās ir graudkopība. Pagājušajā gadā iegādājos Acros 580. Izvēle lielā mērā bija par labu dilerīm, ar ko izveidojusies laba sadarbība.
Vēl mums saimniecībā ir piecus gadus vecs Sampo 2065. Jāteic, arī šim kombainam nav ne vainas, taču, kā jau minēju, Rostselmash izvēli ietekmēja serviss. Ar krievu kombainiem bijusi pieredze arī iepriekš – saimniecībā strādājuši divi Jenisej.
Pirms pirkām Acros, to kartīgi izmēģinājām Igaunija. Tas mums izrādījās īstais izmērs. Kabīne ļoti komfortabla – sēdi kā birojā. Vienīgi gribējām platākas riepas, bet tās nevarēja dabūt. Tagad to stāstīju rūpnīcas pārstāvim un viņš teica, ka šis jautājums Acros modelim tikšot risināts."

 

 Publ. "Latvijas Avīze" http://www.la.lv/